Panenky

Výroba a sbírání panenek je zábava stará snad jako lidstvo samo. Vždyť jak lépe zabavit dítě, jak jej učit základním dovednostem, komunikaci, rozvíjet jeho abstraktvní myšlení, než právě hraním si s panenkami, které jsou vlastně obrazem člověka.
A protože lidé milují krásu, začali vymýšlet panenky stále krásnější a dokonalejší, až se postupně dostali ke kloubovým panenkám.

Panenek, i kloubových, je celá řada typů. Kloubovou panenkou zde ale rozumíme panenku, která má klouby, kromě ramenou a kyčlí, také v loktech a zápěstí, v kolenou a nejlépe i v kotnících. Měla by také mít alespoň jedno dělení v trupu a hlavička by měla jít předklánět a zaklánět.

kloubove_01

I těchto panenek je velké množství. Některé se vyrábějí z levnějších, ale tvrdých plastů (vinylu), některé jsou z velmi tvrdých hmot (resinu), které umožňují lepší stabilitu panenek. Klasické kloubové panenky mají klouby připevněné pomocí čepů s hlavicemi, které dovolují otáčení a částečný ohyb části těla. O tomto typu panenek si můžete přečíst zde.

bjd_01

Vrcholem jsou ale bezesporu BJD panenky (Ball jointed doll). Tyto panenky mají jednotlivé části končetin a těla ukončené kulovitými klouby, které zapadají v protilehlé části do obdoby kloubní jamky (odtud jejich anglický název). Tyto části těla jsou duté a navzájem provázáné gumou, což dává skvělé možnosti při pózování. Panenky jsou vyráběny v základních verzích a každý vlastník si může panenku upravit podle svých představ vsazením zvolených očí, použitím vybrané paručky, případně i namalováním obličeje. Více si o BJD panenkách můžete přečíst zde.

Všechny tyto panenky jsou vyráběny v omezených edicích, v některých případech pouze pár kusů na světě. Právě tím stoupá jejich sběratelská hodnota.