Den otevřených dveří s panenkami 2016

den_otev_dveri_13

V rámci naučné výstavy panenek, která je k vidění v informačním centru městského úřadu v Praze-Libni, jsme zorganizovali Den otevřených dveří s panenkami – 8. ledna 2016, kde jsme předváděli umělecké panenky od různých světových autorů, vybrané speciální panenky od společností, které se zaměřují na zváštní panenky, ať již obličejem nebo konstrukcí těla a nakonec tvorbu českých sběratelek, které se věnují předělávání obyčejných plastových panenek na unikátní kousky.

Protože dorazily i sběratelsky, mohly zájemcům povídat o svém koníčku, o tom, co dnes sbírání, ale především tvorba kolem panenek, představuje. Návštěvníci si mohli vyzkoušet, co takové kloubové paneneky dovedou, jak krásně se pohybují a kolik póz zvládnou, čímž se rozšiřují možnosti, jak tyto paneneky zachytit na fotografiích. A o to dnes především sběratelkám jde, podělit se s ostatními o krásu, kterou naše panenky ukazují, i o naši představu o nich.

Z autorských panenek tu byla malá ukázka od Kaye Wiggs. Tyto panenky se vyráběji vždy v malých edicích pár desítek kusů na celém světě. Panenky mají zcela specifickou tvář, typickou právě pro tuto autorku, vzhledem jsou to spíše malé holčičky, případně i ty větší mají dost dětské obličeje.

den_otev_dveri_07a den_otev_dveri_07b

Z autorských panenek tu dále byly k vidění panenky od firmy Superdoll a autorek Forgotten Heart, Immortal Clasique, Oxany Geets a Helgy Rentain. Tyto panenky jsou větčinou vyráběné z porcelánu a jejich pózování je ještě promyšlenější než u běžbě vyráběných BJD panenek.

den_otev_dveri_08

Z autorksých panenek se ještě předvedla jedna kráska od Cerisedoll Lillycat a pak pár velmi vzácných, unikátních panenek od Nefer Cane, Liz Frost a Connie Lowe. Každá z autorek má svůj osobitý styl pojetí, kterému ale dává definitivní vzhled stylizace každého sběratele. Tyto panenky se předvedly v oblečcích z tuzemské tvorby našich šikovných majitelek.

den_otev_dveri_14 den_otev_dveri_17

Další zvláštností, kterou návštěvníci mohli shlédnout byly miniaturní pokojíčky, které přinesla ukázat, ale i předváděla naše autorka Erika Holubová. Ve své tvorbě se zaměřuje na dioramata s různou tématikou pro malé i velké panenky. Hned tím zaujala především naše malé návštěvníky, kteří si tu mohli vyzkoušet i malé tvoření pod jejím dohledem.

den_otev_dveri_03a den_otev_dveri_04a

Přehlídku tvorky rozšířili svou sbírkou autorky předělávek plastových panenek. Návštěvníci se mohli podívat, jak odlišně mohou vypadat obyčejné paneneky pro děti, koupené v obchodě, když se jich ujmou tvořivé ruce. Každá paneneka byla přemalovaná nebo převlasená a podle stylizace měla i vytvořené oblečení a doplňky. Děvčata ochotně ukazovala a povídala o své tvorbě, o zkušenostech i postřezích pro zvědavé, malé i velké.

den_otev_dveri_19 den_otev_dveri_25

Myslím si, že všichni, kteří se přišli na tuto akci podívat, odcházeli spokojení a možná někdo se zaujetím přemýšlel, jestli se také do tohoto krásného koníčku nepustí.
Chci tímto poděkovat pracovníkům městského úřadu Prahy 8, kteří se velkou měrou podíleli na organizaci, ale také přípravě této akce i celé výstavy.

RelatedPost

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *