Klasické kloubové panenky

0820360005932

Do této skupiny řadíme panenky, které mají alespoň 12 bodů ohybu, tj. v ramenou, lokti, zápěstí, kyčlích, kolenou a alespoň jedno členění trupu, případně i v kotníku.
Většinou jsou vyrobeny z kvalitnějšího plastu, tzv. vinylu, který je poměrně tvrdý a přiměřeně těžký. Tyto vlastnosti, kromě vlastní konstrukce kloubů, umožňují lepší držení panenek ve zvolených pozicích, což je u těchto panenek vyžadováno.

Většina panenek v této kategorii je typu fashion (módní), tudíž mají proporce modelek a obličeje dospělejší, než se setkáme u běžných BJD panenek.
Prodávají se oblečené, alespoň ve spodním prádélku (v základních verzích). Mají buď vsazené vlasy nebo paručky a oči mohou být skleněné (vsazené) nebo malované. Nikdy však nejdou měnit bez dalšího zásahu do hlavičky panenky. Také obličeje mají již při koupi namalované.

Panenky se nabízejí většinou ve velikostech,

  • 16 – 17″ – cca od 40 do 45 cm
  • 11 – 12″ – cca od 27 cm do 30 cm
  • firma Tonner dělá ještě panenky vysoké 22″ – cca 55 cm

 

VELKÉ KLOUBOVÉ PANENKY

Konstrukce kloubů je u velkých panenek standardně řešena tak, že kloub je složen ze dvou částí spojených čepem do hlavice, umožňující ohyb kloubu, většinou však pouze jedním směrem. Z kloubů vycházejí vruty, zasazené do obou propojených konců končetin, zajišťující možnost otáčení končetiny kolem svislé osy. Protože klouby jsou ohebné pouze v jednom bodě, je vůle ohybu končetiny dána vybráním ve vlastním kloubu a v konci končetiny, dosedajícím na kloub. V reálu to znamená, že maximální ohyb je 90° nebo i méně.

kloub_02 kloub_01
Tohle je maximální ohyb kloubů, kterého je panenka schopná.
 
kloub_03
Tonner doll – Cinderella

Posun ve vývoji klasických kloubů můžeme najít u panenek firmy Integrite Toy, a to i u velkých, 16″ panenek z řad Poppy Parker nebo FR16 .

kloubove_02

 

MALÉ KLOUBOVÉ PANENKY

Malé panenky nejsou, samozřejmě, konstruované tak pevně, klouby jsou o něco volnější, takže i jejich pevnost v pozicích bývá horší. Ale nemusí to platit vždy. Některé firmy, zaměřené právě na malé panenky, mají již klouby tak vypracované, že se dobře ohýbají a výborně drží.

Mezi malé kloubové panenky patří zejména

  • Fashion Royalty, Dynamite Girls a Poppy Parker – tři modelové řady od firmy Integrity Toys, s velmi doboru konstrukcí kloubů, kromě zápěstí mají u některých i kloubový kotník
  • Barbie Made To Move – letošní novinka od Mattela, u vybraných modelů mají skutečně čepové klouby
  • Barbie Fashionistas – i když patří k těm méně pohyblivým, mají kloub v koleni, lokti a zápěstí
  • Monster High – s obdobnou konstrukcí, ale klouby jsou o trochu víc pohyblivé a dlaň se dá navíc úplně oddělit
  • Pullip doll – výborně provedené klouby, nejlepší asi u řady Taeyang
pp_13Poppy Parker (IT)
 
mh_frankieMonster High (Mattel)
p_aron_06Taeyang
 
p_natalie_05Pullip
p_ofelie_04J-Doll

RelatedPost

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *